Jak urządzić pokój dla dziecka, funkcjonalnie i tanio

Własna przestrzeń jest wyjątkowo ważna dla dziecka i to niezależnie od wieku. Szczęśliwy ten, kto może zapewnić mu ją niekoniecznie we własnej sypialni. Nie oznacza to niestety, że klocki czy pluszaki przestaną zamieszkiwać inne pomieszczenia. Jest jednak szansa, że przy sprzątaniu będzie można je zebrać na półkę albo do pudełka, które swoje miejsce znajdzie w wyjątkowym kawałku domu – pokoju dziecka. Spraw, aby był on idealny dla twojej pociechy! Pokój dla dziecka to miejsce gdzie dziecko będzie spędzało większość swojego czasu

Nowy lokator

Noworodek, dla którego tworzyć będziesz pokój, to wymagająca osoba. Potrzebuje on zarówno mebli, jak i przestrzeni. Wolne miejsce zajmie bujaczek, wózek, fotelik czy chociażby mata edukacyjna lub koc, na którym maluch będzie uczył się raczkować. Pozostaw więc środek pokoju pusty, a potrzebne meble ustaw wokół. Łóżeczka nie stawiaj jednak pod oknem – maluszkowi może przeszkadzać wiatr, gdy zechcesz je otworzyć, a zimą będzie zbyt parno od grzejnika. Komodę i inne meble postaw według uznania. Pamiętaj o spinaczach zabezpieczających szuflady i szafki – gdy maluch zacznie chodzić, może je otwierać i przytrzasnąć sobie palce. Zrezygnuj z zakupu biurka i stolika na komputer bądź telewizor – maluch ma jeszcze czas na tego typu rozrywkę. Zamiast tego kup niskie, miękkie pufki i plastikowy stolik z małym krzesełkiem.

Kilkuletni dekorator

Starsze dziecko zwykle samo chce decydować o wystroju swojego pokoju. Twoim zadaniem jest połączenie funkcjonalności i estetyki przy niewygórowanych kosztach (no chyba, że podobają ci się plamy po soku na obiciu kanapy z górnej półki). Zaproś swoje dziecko do wspólnej zabawy i stwórzcie sami wasze wyjątkowe meble! Renowacja to nie tylko odświeżenie koloru. Zmodyfikuj to, co zalega gdzieś na strychu. Starą komodę pomalujcie farbami, odciśnijcie na niej swoje ręce i stopy. W ten sposób mebel zyska unikatowy charakter.Wyjmij drzwi z szafy i połóż ją na boku – we wnęce będziesz mogła postawić duże kolorowe pudełka, np. z klockami, a na boku, czyli obecnej górze – pluszaki, klocki i inne zabawki. Z drewnianych palet zróbcie regał na książki – pomalujcie każdą inaczej i ustawiajcie np. dwie pionowo, a na nich jedną poziomo, łącząc je ze sobą mocnym klejem lub przybijając do ściany. Starych płyt CD możesz użyć jako ozdób – zawieś je na kilku sznurkach o różnej długości i przymocuj do ściany, np. nad biurkiem, aby spodnia strona stała się frontem.Jeśli twój przedszkolak uwielbia rysować, przyczep tablicę na drzwiach pokoju – każdego dnia będą one inaczej ozdobione! Z łóżka zróbcie rajską plażę – jasny koc będzie piaskiem, a na rogach łóżka przymocujcie wykonane przez siebie palmy. Jeśli twoje dziecko interesuje się kosmosem, stwórzcie własne planety – niech posłużą wam do tego balony udekorowane bibułą i papierem kolorowym, a jeśli piłką nożną – rozejrzyj się za dywanem-boiskiem, a lampkę na biurku pomalujcie w biało-czarne sześciokąty.

Funkcjonalność to podstawa!

Jest to szczególnie istotne, jeśli pokój jest mały, a ma pomieścić np. rodzeństwo. W takiej sytuacji sprawdzi się piętrowe łóżko. Dobrym pomysłem jest postawienie biurek naprzeciwko siebie – na środku będzie miejsce na wspólne długopisy, kredki itd., a zarazem każda z pociech będzie miała swoje miejsce na naukę. Ściany pomalujcie na różne kolory – na dwóch farba wybrana przez jedną pociechę, a na dwóch kolejnych – przez drugą. Warto pomyśleć o oddzielnych komodach bądź szafkach na ubrania. Każde z dzieci musi mieć swoje miejsce, które będzie tylko na jego rzeczy. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w okresie dojrzewania. Oczywiście w przypadku regału na książki taki podział jest zbędny – niech dzieci poukładają swoje rzeczy według własnego pomysłu.

On czy ona?

Zwykle odpowiedź na to pytanie przychodzi bez namysłu, gdy zaglądamy do dziecięcego pokoju. Nie warto jednak iść utartym schematem i fundować córce pokój rodem z domku lalki Barbie. Jeśli ma to być przestrzeń dziecka, pozwól jemu decydować. Niebieskie elementy u dziewczynki sprawdzą się tak samo jak u chłopca, a jeśli kilkulatek zechce bawić się przy malinowych ścianach – czemu nie? Daj mu wolną rękę. Może się okazać, że twoja córka zostanie kierowcą rajdowym, a syn zatańczy w balecie. Zaufaj swojemu dziecku i daj mu szansę na stworzenie pokoju swoich marzeń, w którym rozwinie swoje pasje i będzie czuć się bezpiecznie.

Related Post

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*