Kiedy na świat przychodzi dziecko, świat staje do góry nogami. Jak odnaleźć się podczas zakupów? Jakie produkty zapewnią maluchom bezpieczeństwo? Jak uniknąć sklepowych pułapek?

Nasza Wiedza | Kiedy na świat przychodzi dziecko, świat staje do góry nogami. Jak odnaleźć się podczas zakupów? Jakie produkty zapewnią maluchom bezpieczeństwo? Jak uniknąć sklepowych pułapek?

Chęć posiadania dzieci rodzi się w umyślę dorosłych osób w różnym wieku. Niektórzy dorastają szybciej i ta myśl pojawia się gdzieś w wieku 25-30 lat. Inni dorośli chcą najpierw postawić na karierę twierdząc, że na dzieci i artykuły marki maclaren, maxi cosi albo innych przeznaczonych dla najmłodszych przyjdzie jeszcze czas.

Wydatki, których nie unikniemy

Decyzja jest uzależniona od dojrzałości, a przede wszystkim od sytuacji finansowej młodego małżeństwa. Wiadomo, że wychowanie dziecka to ogromny wydatek i niestety wielu przyszłych rodziców nie może sobie na to w danym momencie pozwolić. Mimo, że chęć wożenia maluszka w wózkach dla dzieci jest olbrzymia, to dokładne przekalkulowanie kosztów i zestawienie ich z pieniędzmi, które posiadamy, bardzo często wypada blado. Oprócz kwestii finansowej, ważną (albo nawet ważniejszą) kwestią jest miejsce zamieszkania. Jeśli nie posiadamy własnego mieszkania, to wychowanie dziecka staje się niemal niemożliwe.

Co znajdzie się w dziecięcym pokoiku?

Nasz przyszły skarb musi mieć swój własny pokoik dziecięcy, w którym znajduje się łóżeczko znanej firmy produkującej tego typu mebelki, jak na przykład maclaren. Każdej parze na samym początku dorosłego życia, czyli zazwyczaj po ukończeniu studiów jest bardzo ciężko. Istnieją przypadki, w których bogaci rodzice kupują swoim dzieciom na start mieszkanie. Wtedy znacznie szybciej można planować założenie rodziny. W przeciwnym wypadku, kiedy jesteśmy skazani tylko na siebie (a tak jest zazwyczaj), na swoje cztery kąty sami musimy nazbierać i zakup przedmiotów niezbędnych dziecku, pochodzących od firmy maxi cosi albo innej, zajmującej się produkowaniem artykułów dziecięcych jest na ten moment niepotrzebny. Oczywiście można wziąć kredyt mieszkaniowy i zakupić własne cztery ściany. Jeżeli spłacamy taki kredyt i chcielibyśmy już doczekać się potomka, to trzeba zachować chłodną głowę i dokładnie przemyśleć, czy wspólna pensja wystarczy nam na spłacenie kredytu plus wychowanie dziecka. Rodzice również muszą coś jeść i czasem coś dla siebie kupić, więc takie koszta też trzeba doliczyć. Jeśli bilans wypada dostatecznie pozytywnie, to można starać się o maluszka i myśleć nad zakupem artykułów firm przytoczonych wcześniej, czyli maclaren i maxi cosi, które oferują bardzo dobre jakościowo produkty w odpowiednich cenach. Można się o tym przekonać wpisując w okno wyszukiwarki nazwę marki i poczytać opinie na stronach znajdujących się w wynikach wyszukiwania.

Co przemawia za którym typem?

Skąd taka wymiana? Rodzice często skarżyli się, że ich pociechy obijały się o twarde, drewniane zabudowy łóżka. W przypadku turystycznych odpowiedników nie ma takiej możliwości, ponieważ ściany są w nich zbudowane z miękkich i przyjaznych tkanin, które uniemożliwiają wyrządzenie jakiejkolwiek krzywdy dziecku. Kolejnymi cechami charakterystycznymi łóżeczek turystycznych są: mała wielkość (przydaje się szczególnie w przypadku, gdy rodzice dysponują mniejszym pokoikiem dziecięcym), niska waga, łatwość w montażu i demontażu (szczególnie przydatna, gdy chcemy zabrać dziecko do babci czy też znajomych), czyli cechy, które potwierdzają praktyczność tych mebli. Takie łóżeczka posiadają często również zamontowane w podłożu kółka, które pozwalają bezproblemowo przewieźć dziecko podobnie, jak wózkiem dziecięcym na przykład do kuchni lub też innego pokoju. W przeciwieństwie do drewnianych, te nie mają szczebelek. Możliwość wyjścia maluszka otwiera się tylko za pomocą zamka błyskawicznego, którym można uchylić drzwiczki. Jedyny zarzut, jaki rodzice stawiają łóżeczkom turystycznym jest zazwyczaj niska jakość materaca. Nie jest to jednak problem, ponieważ taki materac wystarczy zdemontować i na jego miejsce wstawić taki, który jest wykonany z lepszych materiałów.

Każdy produkt sprawdź przed zakupem

W przypadku każdego artykułu dziecięcego należy go koniecznie dokładnie prześwietlić przed dokonaniem zakupu. Niezależnie czy są to łóżeczka, czy też foteliki. Warto o każdej rzeczy wcześniej poczytać, aby wgłębić się w temat i zminimalizować do zera możliwość zrobienia złego zakupu. Najgorsze, co można zrobić, to pójście do sklepu bez żadnej wiedzy i zdanie się na szczerość sprzedawcy, która bardzo często niestety nie jest zachowana.

Spacerując sobie po parku, bulwarach albo innych alejkach miastowych nie da się nie spotkać niemowlaków wożonych w wózkach. Łatwo zauważyć, że jedne są większe, bardziej masywne, drugie są mniejsze, z wyglądu bardziej dynamiczne. Większość takich „bolidów” posiada cztery koła, inne mają trzy. Można sobie zadać pytanie – dlaczego te wózki tak się od siebie różnią? Odpowiedź jest prosta – typ wózka jest uzależniony od wieku dziecka.

Gondola dla najmłodszych pociech

Od urodzenia aż do szóstego, siódmego miesiąca nasz skarb podróżuje wielkim wózkiem głębokim, który charakteryzuje się dużą gondolą. Ta wielkość zapewnia odpowiedni komfort niemowlakowi, któremu od narodzin należy zapewnić jak najlepsze warunki do snu. W takiej gondoli maluszek może się swobodnie przeciągać, jego ruchy nie są niczym ograniczone. Po około półrocznym okresie nasz skarb może przesiąść się na wózek spacerowy.

Kiedy wózek spacerowy?
Nie możesz się już doczekać momentu, kiedy Twoje dziecko przyjdzie w końcu na świat? To bardzo dobrze, z pewnością każdy rodzic z niecierpliwością oczekuje chwili, kiedy w końcu będzie je mógł zobaczyć nie tylko na ekranie podczas badań. Przed przyjęciem do domu nowego członka rodziny trzeba się zastanowić, czy jesteśmy już na to przygotowani, czy kupiliśmy już na przykład odpowiednie łóżeczko, które jest niezbędne dla naszego niemowlaka.Ten typ, tak jak każdy wózek, posiada koła, stelaż oraz gondolę zaopatrzoną w szelki. Koła w tym rodzaju wózków nie różnią się specjalnie od tych głębokich. Najlepsze są te wypełnione powietrzem lub też wypełnione specjalną pianką, ale jest to droższa opcja. Jedyną różnicą jest ilość kół. W wózkach spacerowych bardzo często liczba kół jest mniejsza i wynosi trzy. Pomaga to w łatwiejszym kierowaniu wózkiem, które jest ważne dla mamy albo opiekunki pchającej bolid naszego maluszka. Jeśli chodzi o stelaż, to najczęściej jest wykonany z aluminium. Wszystko po to, aby był lżejszy. Gondola stanowi największą różnicę w porównaniu do wózków głębokich. W swoich pierwszych „czterokołowcach” nasza pociecha cały czas leży praktycznie bezustannie śpiąc, jednak dziecko w wieku 6-7 miesięcy powinno już posiadać umiejętność siedzenia. Dlatego też gondola jest tak zaprojektowana, aby maluszek mógł swobodnie usiąść. Dodatkowo zapina się je szelkami, co zapewnia większe bezpieczeństwo podróżowania i uniemożliwia dzieciaczkowi wypadnięcie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować nasz skarb do snu i ustawić gondolę w pozycji poziomej. Spacerówki firmy maclaren posiadają odpowiedni mechanizm, który umożliwia wygodą dla maluszka pozycję, aby mogło bez problemu zasnąć. Wiele wózków zaopatrzonych jest dodatkowo w pojemnik, w którym można składować zabawki naszej perełki.

Udajemy się na zakupy

Jeżeli jeszcze taki mebel nie został zakupiony, to należy to zrobić z głową. Każdy członek rodziny musi mieć w mieszkaniu swoje miejsce do spania. W porównaniu do dorosłych ludzi, miejsce do spania dla dziecka musi posiadać odpowiednią budowę. Przecież malutki dzidziuś nie będzie spał na kanapie czy też sofie. Przy wyborze łóżeczka należy zwrócić uwagę na wszystkie jego elementy, czyli: rozmiar, z jakiego materiału jest wykonane i w jaki materac jest wyposażone. Oczywiście kupując taki mebelek, wózki bliźniacze, czy też inne artykuły dla dzieci, to na samym początku należy określić przedział cenowy, jaki jesteśmy w stanie wydać na zakup. Przedział cenowy miejsca do spania dla naszego malucha waha się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Wszystko zależy od elementów łóżeczka, które zostały wymienione powyżej. Powinno być stabilne oraz wykonane z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Wszystko po to, aby dziecku nie mogła się stać żadna krzywda.

Zwróć uwagę nie tylko na cenę, ale również na bezpieczeństwo poszczególnych elementów

Łóżko dziecięce składa się z większej ilości elementów niż foteliki samochodowe, więc jeśli na przykład posiada szczebelki, to trzeba je dokładnie prześwietlić i sprawdzić, czy nasz skarb nie zrobi sobie krzywdy na przykład zakleszczając się między nimi. Wymiary, jakie powinno posiadać łóżeczko należy dopasować do wielkości pokoju dziecięcego. Należy też przemyśleć ewentualne dołączone do niego dodatki, czyli szufladki, które mogą niepotrzebnie zajmować miejsce. Jeżeli chodzi o materac, to jest wiele różnych rodzajów w zależności od materiału, z którego jest wykonany. Na co szczególnie należy zwrócić uwagę? Na twardość materaca, która zgodnie z opiniami ortopedów powinna być na średnim poziomie.

Kiedy nadchodzi już czas, że dziecko nie mieści się w zwykłej gondoli, a dodatkowo nie sprawia mu problemu pozycja półleżąca, to chyba najwyższy czas, aby przesiadło się na wózek spacerowy. Zazwyczaj dziecko przesiada się na inny wózek w wieku 6-7 miesięcy, ponieważ wtedy potrafi już samodzielnie siedzieć. Czym charakteryzuje się standardowa spacerówka w porównaniu do pierwszego bolidu naszego malucha, czyli wózka głębokiego?

Wygląd i funkcjonalność


Jak transportować wózki?Główną różnicą jest wygląd i funkcjonalność gondoli. Takie wózki są masywniejsze, tak aby dziecko miało jak największy komfort podróży. Jak wiadomo, do wieku 6 miesięcy niemowlak niemal cały czas śpi, stąd też w wózku powinien mieć dużo miejsca, aby podczas przeciągania się, czy innych czynności mógł to robić swobodnie. Wózki spacerowe są z kolei zaprojektowane w taki sposób, żeby dziecko było ustawione w pozycji siedzącej. Oczywiście siedzenie można rozłożyć w taki sposób, aby dziecko mogło spać podczas spacerów (jak ławo się domyślić – stąd też wzięła się nazwa spacerówek). Gondole w takich wózkach są wyposażone w szelki, co zabezpiecza nasz skarb przed przypadkowym wypadnięciem. Budowa tych wózków wpływa na mniejszą wagę w porównaniu do wózków spacerowych. Najlżejsze ważą nawet pięć kilo, podczas gdy te głębokie osiągają wagę kilkunastu kilogramów. Ta cecha znacząco wpływa na łatwiejszy transport. Jest to dobra informacja szczególnie dla mam, które mieszkają w budynkach pozbawionych windy i są zmuszone do samodzielnego wynoszenia wózka wraz z bagażem i oczywiście dzieckiem.

Czasem zdarza się, że w bloku jest winda, ale niestety jej wielkość uniemożliwiała transport większych gondoli. Wózki spacerowe są mniejsze, lżejsze i bardziej przyjazne dla rodziców. Niezależnie od typu, zawsze należy zwrócić uwagę na kilka elementów. Będąc w sklepie należy spojrzeć na budowę. Patrząc od dołu, to najpierw mamy koła, które powinny być wypełnione powietrzem bądź też pianką. Jak mamy koła, to nieodzowną częścią są bezawaryjne hamulce i amortyzatory zapewniające jak najlepszy komfort jazdy dla naszego malca (jeżeli zależy nam na wysokiej jakości w stosunku do niskiej ceny, to polecamy markę caretero). Wyżej jest stelaż, który powinien być zrobiony z aluminium, jeżeli zależy nam na mniejszej wadze. Na samej górze powinna znajdować się gondola wyścielona materiałem, który można zdjąć, a następnie wyprać.

Po urodzeniu trzeba sprawić dziecku jego pierwszy bolid. Co prawda nie posiada on silnika, jego szybkość jest uzależniona od osoby pchającej, ale z pewnością jest on bardzo komfortowy. Pierwszym czterokołowcem powinien być wózek głęboki, który jest przeznaczony dla niemowląt nie potrafiących jeszcze samodzielnie siedzieć.

Nie wszystko jest tak oczywiste…


Gdzie znaleźć rekomendacje?Jak każdy wózek, również ten składa się z gondoli, stelaża, amortyzatorów i kół. Ten typ w porównaniu do pozostałych różni się wielkością i wyglądem gondoli. Jest ona większa tak aby dziecko mogło się w niej swobodnie przeciągać, żeby ruchy nie były ograniczane. Dodatkowo budka wózków głębokich powinna się cichutko otwierać i zamykać, aby nie przeszkodzić maluszkowi w spokojnym śnie. Na sen mogą wpłynąć również twarde koła i amortyzatory. W przypadku tych pierwszych warto wybrać miękkie opony dmuchane albo wypełnione pianką (oferuje je m.in. firma tako), ale jest to droższa opcja. Przed wybraniem się do sklepu warto wcześniej poczytać opinie bardziej doświadczonych rodziców.

Gdzie szukać takich wiadomości? Oczywiście w internecie. Najlepiej wpisać odpowiednie hasło w oknie wyszukiwarki, a następnie przejrzeć wyniki. Wiele z tych stron to fora internetowe, na których można przejrzeć opinie mam na temat różnego rodzaju wózków i firm je produkujących, jak na przykład maxi cosi. Można przeszukać tematy korzystając z wyszukiwarki na stronie, żeby znaleźć odpowiedź na nurtujące nas pytania. W przypadku, gdy nie możemy znaleźć wyjaśnienia męczących nas kwestii, można samemu założyć temat. Na pewno po jakimś czasie: po pięciu minutach albo godzinach, z pewnością uzyskamy odpowiedź.

Co jest szczególnie istotne?

Wracając do budowy wózków głębokich ważny jest również materiał, z którego zbudowane są poszczególne elementy. Najważniejsze są dwa: wyściółka gondoli oraz stelaż. Ten pierwszy powinien być wygodny zarówno dla dziecka, jak i dla mamy. Dla malucha najważniejsze, żeby materiał był komfortowy i miły w dotyku. Dla rodzica najważniejsze, aby można było go zdemontować, a sam materiał nadawał się do prania. Wózki głębokie nie należą do najtańszych. Ich cena waha się w zależności od producenta i jakości wykonania. Najważniejsze, aby każdy zakup był dokładnie przemyślany i przeanalizowany (najlepiej na podstawie informacji zamieszczanych przez osoby w Internecie). Koniecznie musi także posiadać certyfikat bezpieczeństwa.

Artykuły przeznaczone dla dzieci są niezbędne dla prawidłowego rozwoju malucha od urodzenia. Na rynku znajduje się mnóstwo firm, które produkcją rzeczy dziecięcych zajmują się już ładnych parę lat. W ich ofercie można znaleźć między innymi foteliki. Jak ważną rolę stanowią te dodatkowe siedzonka montowane w samochodzie, można poczytać chociażby w Internecie.

Foteliki – niezbędnym wyposażeniem każdego samochodu


Bogaty wachlarz produktów w branży dziecięcej. Chociaż każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że w momencie przyjścia na świat dziecka, foteliki stają się niezbędnym wyposażeniem samochodu. Oczywiste jest, że nie używając ich można w dużym stopniu narazić zdrowie a nawet życie naszej pociechy. Poza tym polskie prawo o ruchu drogowym wymaga, aby dzieci przed ukończeniem dwunastu lat życia podróżowały w specjalnych fotelikach. Za złamanie tego przepisu grozi mandat w wysokości nawet 150 zł i aż sześć punktów karnych. Mandat mandatem, ale każdemu rodzicowi zależy przede wszystkim na zdrowiu dziecka, więc to powinna być główna motywacja do używania specjalnego fotelika.Warto zwracać uwagę na to, aby firma, której produkty kupujemy, była w kwestii bezpieczeństwa jednym z liderów rynku (aby spełniała wszystkie normy oraz została doceniana przez większość bardziej znaczących motoryzacyjnych czasopism niemieckich).

Odpowiedź na pytanie postawione powyżej nasuwa się sama – czas na zakup jest wtedy, kiedy spodziewamy się potomka, ponieważ nie najlepszym pomysłem jest przedwczesne decydowanie się na zakup wózka dla dzieci, kiedy dziecko nie jest jeszcze umieszczone w naszych planach. Dlatego pojawia się dodatkowe pytanie – kiedy nadchodzi odpowiedni czas, aby zaktualizować swoją listę rzeczy do zrobienia?

Młode małżeństwa nie mają łatwo


Aby zapewnić dziecku komfort. Posiadanie dzieci to decyzja bardzo ciężka, dlatego powinna zostać dokładnie przemyślana. Jest to szczególnie trudna decyzja dla młodych małżeństw, które na początku dorosłego życia (a w szczególności, kiedy oboje są świeżo upieczonymi absolwentami) dysponują funduszem, który pozwala zakupić fotelik, a nie mieszkanie. Tu jest kolejna kwestia – posiadanie własnych czterech ścian. Bardzo często młode małżeństwa decyzję o posiadaniu dzieci podejmują po dłuższym czasie, ponieważ nie mają własnego m, tylko wynajmują je od bogatych właścicieli. Dostrojenie jednego z wynajmowanych pokoi do potrzeb dziecka, czyli wstawienie łóżeczka i innych artykułów niezbędnych dla dzieci jest po prostu niemożliwe. Wózki dla dzieci przechowywane w domu też zajmują mnóstwo miejsca. Nie chodzi jedynie o brak zgody właściciela mieszkania na przerobienie pokoju (bardzo często wynajmują je studentom. Po wyprowadzce takiej pary wątpliwe jest, aby którejś osobie spodobał się różowy pokoik i perspektywa spania na malutkim mebelku firmy cybex otoczonym szczebelkami).

Przede wszystkim należy dziecku zapewnić jak najwyższy komfort, aby nie było narażone na niepotrzebne podróże i kursowanie od mieszkania do mieszkania. Dziecko powinno od urodzenia żyć w jednym miejscu, czyli własnym domu. Posiadając już miejsce do spania można zastanowić się nad następnymi rzeczami, czyli wózkami dla dzieci. Jeżeli chodzi o specyfikację wózków dla dzieci, to powinny być wystarczająco lekkie i mieć odpowiednią wielkość. Dlaczego jest to takie ważne? Mieszkanie w bloku, który nie posiada windy wymaga od rodzica dźwiganie wózka wraz z dzieckiem, pieluchami, zabawkami i innymi produktami. Może to być bardzo kłopotliwe, szczególnie dla drobniejszej mamy. Waga bolidu naszego maluszka, wraz z dzieckiem i resztą może osiągnąć nawet dwadzieścia kilogramów. Warto zwrócić na to uwagę. Jeśli blok, albo wieżowiec jest zaopatrzony w windę to super. Trzeba jednak sprawdzić, czy nasz wózki dla dzieci mieszczą się do niej. Jeżeli wielkość jest odpowiednia i można nim wjechać bez żadnych problemów do windy, a dodatkowo ją zamknąć, to nie ma problemu. W przeciwnym wypadku takie udogodnienie niestety w niczym nam nie pomoże. Trzeba o tym pamiętać przy wyborze „czterokołowca” czy to w sklepie stacjonarnym, czy w internetowym. W tym drugim wszystkie wymiary są zazwyczaj wypisane na stronie, więc należy je dokładnie przeanalizować

Related Post

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*