Osoby starzejące się i z nadwagą są szczęśliwe

Czy wiecie, że zgodnie z badaniem Warwick Medical School na Uniwersytecie w Warwick, w którym przeanalizowano wzorce stylu życia i zdrowia ponad 10.000 ludzi i ich powiązania ze stanem psychicznym i fizycznym.

Jakość życia oceniano za pomocą różnych kwestionariuszy, a też przez ogólne postrzeganie zdrowia, bólu, funkcjonowania społecznego i zdrowia psychicznego. I Co? Zdziwicie się: naukowcy odkryli, że ludzie twierdzą, że jakość ich życia poprawia się z wiekiem, pomimo spadku fizycznej jakości życia.

Jest to zgodne z wcześniejszymi badaniami, na przykład profesor Andrew Oswald, także na Uniwersytecie w Warwick, sugeruje, że poziom szczęścia na przestrzeni życia ma kształt krzywej „U” – w najniższym punkcie jest w połowie lat 40., po którym ludzie są szczęśliwsi jak ludzie wchodzą w starszy wiek.

Porównano ludzi w Wielkiej Brytanii i USA – w tych krajach są różne systemy opieki zdrowotnej i potencjalne czynniki, które mogą mieć wpływ na jakość życia ludzi.

Nadwaga lub otyłość nie miała znaczącego wpływu na psychiczne dobre samopoczucie – osoby z BMI ponad 30 jakość swojego życia oceniały podobnie jak te z BMI uznawanym za „normalne”.

Dla kobiet w USA, niski poziom aktywności fizycznej nie wydaje się wpływać na ich psychiczne samopoczucie. Nie było to w przypadku mężczyzn, gdzie ograniczony wysiłek fizyczny miały znaczący negatywny wpływ na ich jakość życia psychicznego.

W badaniu oceniano również wpływ snu na jakość życia. Ci, którzy śpią od sześciu do ośmiu godzin dziennie mieli tendencję do zarówno lepszych wyników dotyczących warunków fizycznych i uwarunkowań psychicznych zdrowia niż ci, którzy spali średnio mniej niż sześć godzin lub więcej niż osiem godzin.

Źródło: Medical Journal

A poniżej inspiracja do chodzenia po schodach;-)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*