Z ręki do ręki – pożyczki społecznościowe

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić do tego, że przez internet możemy kontaktować się z ludźmi, oglądać telewizję, słuchać muzyki, a nawet robić zakupy. Ale pożyczać pieniądze? Okazuje się, że często jest to tańsze i wygodniejsze niż tradycyjne pożyczki.

Popularność portali oferujących pożyczki społecznościowe tak w Polsce jak i na świecie nadal rośnie. Przyczyn jest kilka, ale najważniejsze to męcząca biurokracja w banku i mniejsze oprocentowanie kredytu dlatego ludzie coraz częściej decydują się na pożyczanie przez Internet.

W odróżnieniu od tradycyjnych pożyczek, przy pożyczkach społecznościowych (social lending) to pożyczkobiorca dyktuje warunki. To on decyduje jak dużą kwotę chce pożyczyć, na jaki okres czasu i na jaki procent. Oferuje chęć wzięcia pożyczki, określa swoje warunki i czeka na oferty osób, które chcą im pożyczyć pieniądze. Technicznie wygląda to jak wirtualna licytacja – ze zwycięzcą zawierana jest umowa. Strony nie muszą się nawet osobiście spotkać, wszystko jest pośredniczone przez portal. Następnie inwestor wpłaca określoną kwotę na konto portalu. Z pieniędzy tych korzysta pożyczkobiorca.

Czy to bezpieczne?

Czy takiemu rodzajowi pożyczania pieniędzy można ufać? Aby uzyskać dostęp do portalu, trzeba być zarejestrowanym użytkownikiem. Dodatkowo należy podać historię kredytową, zobowiązania i poddać się weryfikacji. Dodatkowo najczęściej należy wykonać przelew weryfikacyjny, w celu sprawdzenia czy użytkownik jest właścicielem konta bankowego, na które zostanie przelana kwota pożyczki lub będą wpływały spłaty udzielonych pożyczek.

Staż w serwisie wpływa na większą wiarygodność, a co za tym idzie zwiększa sumy, jakie użytkownik może pożyczać i inwestować. Nowi użytkownicy dysponują możliwością transakcji przeważnie do 500-1000 zł.

Wygodniej i taniej

Dzięki portalom oferującym social lending pożyczkobiorca ma szanse, których nie miał do tej pory. Nie trzeba przedstawiać żadnych dokumentów, zaświadczeń, itd. Wystarczy wykupić dostęp w serwisie – za pośrednictwem sms.

Oprócz wygody tego typu pożyczek, jest jeszcze inny istotniejszy aspekt – niższe oprocentowanie kredytu niż w bankach czy firmach parabankowych. Dodatkowo można zaciągać małe, kilkusetzłotowe pożyczki, których żaden bank nie udzieli ze względu na małą opłacalność.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*